Bóle menstruacyjne - specyfika, sposoby na złagodzenie dolegliwości

Bóle menstruacyjneJak pokonać bóle menstruacyjne? Odpowiedzi na to pytanie poszukuje wiele kobiet na całym świecie.

Czy bolesne miesiączki muszą nam utrudniać życie? Co każda z nas może zrobić, by złagodzić dolegliwości związane z tym problemem?


Bóle menstruacyjne i ich specyfika

Bóle menstruacyjne mają swą specyfikę i mogą poważnie utrudniać życie kobietom dotkniętym tym problemem. Bolesne skurcze w rejonie podbrzusza, ból atakujący rejon bioder i krzyża - oto problemy, które mogą utrudniać swobodne poruszanie się. A przecież to jeszcze nie wszystkie objawy związane z bolesnymi miesiączkami. Dla wielu kobiet ten trudny czas to nasilenie problemów z bólami głowy, nudnościami oraz wymiotami. Bywa i tak, że bóle menstruacyjne są przyczyną omdleń oraz silnych zawrotów głowy. W jaki sposób można złagodzić te dolegliwości?

Sposoby na bóle menstruacyjne

Jak walczyć z bólami miesiączkowymi?

Większość kobiet do walki z bólami menstruacyjnymi wykorzystuje leki przeciwbólowe. Wielką popularnością cieszy się tu aspiryna, choć wiele kobiet chętnie sięga po niesteroidowe środki przeciwzapalne. Leki te są dla wielu kobiet skutecznym rozwiązaniem problemów, gdyż mogą one znacznie zmniejszać problemy związane ze skurczami macicy - główną przyczyną bólu. W chwili, gdy bolesne miesiączki sprawiają wiele problemów, a zwykłe środki przeciwbólowe nie są w stanie pomóc, lekarze decydują się na przepisywanie silniejszych leków. W leczeniu takim główną rolę zazwyczaj odgrywają preparaty przeciwzapalne lub te leki, które zawierają kodeinę. Niestety - sięganie po takie leki może łagodzić bóle menstruacyjne, może się jednak wiązać ze znacznym ryzykiem pojawienia się skutków ubocznych. Czy można walczyć z bólem, a jednocześnie - ograniczać ilość przyjmowanych tabletek przeciwbólowych?

Bolesne miesiączki a styl życia

W walce z bólami menstruacyjnymi pomocne może się okazać nie tylko sięganie po leki przeciwbólowe, ale i wprowadzenie kilku prostych zmian w swym życiu. Odpowiednia ilość odpoczynku oraz opanowanie technik relaksacyjnych to podstawa. Ważną rolę w walce z bolesnymi miesiączkami odgrywają też systematycznie wykonywane ćwiczenia aerobowe. Jazda na rowerze, marsze i spacery - oto sposoby na dotlenienie organizmu oraz na poprawienie sobie nastroju. Warto też pamiętać, że w trakcie takich ćwiczeń nasz organizm zaczyna produkować większą ilość endorfin - substancji, które nie tylko poprawiają nasze samopoczucie psychiczne, ale też skutecznie walczą z bólem. Ciepła kąpiel, masaż - oto kolejne metody, z których można korzystać w walce z bolesnymi miesiączkami.

Naturalne metody w walce z bólem

Bóle menstruacyjne są jedną z tych kwestii, którym medycyna naturalna poświęca sporo uwagi. Skutkiem tego jest coraz szersza wiedza na temat terapii alternatywnych, z których z powodzeniem mogą korzystać kobiety dotknięte problemem bolesnego miesiączkowania. Ważną rolę w walce z takimi bólami odgrywa aromaterapia, a w szczególności gorąca kąpiel z dodatkiem paru kropel olejku z jałowca. W walce z bólem można też wykorzystać zioła. Pomocne będą maliny, z których liści można przygotować napar o silnych właściwościach przeciwbólowych. Pomoże też rumianek oraz wyciąg z imbiru, który zdobywa coraz większą popularność jako naturalny lek na nudności. Medytacja, joga lub wizualizacja - oto kolejne techniki, dzięki którym można skutecznie i bezpiecznie łagodzić te dolegliwości, które towarzyszą bolesnym miesiączkom.

Bóle menstruacyjne są utrapieniem wielu kobiet na całym świecie. Na szczęście z pomocą przychodzi im i współczesna farmacja i medycyna naturalna. Dzięki temu każda kobieta może znaleźć taką metodę walki z bólem, która w jej przypadku wykaże się znaczną skutecznością.

Artykuły:

  • Menopauza