Dni płodne i niepłodne czyli o byciu kobietą

Dni płodneDni płodne i niepłodne czyli o byciu kobietą

Każda zdrowa kobieta dostaje pierwszą miesiączkę w okresie dorastania, tj. miedzy 10 a 16 rokiem życia. Od tego czasu w jej organizmie zachodzą zmiany, ma miejsce regularny cykl miesiączkowy, w trakcie którego dojrzewa i uwalniana jest komórka jajowa, która po połączeniu z plemnikiem daje początek nowemu życiu.

W cyklu mają miejsce wiec dni płodne i niepłodne, a dokładna obserwacja własnego organizmu daje kobiecie i jej partnerowi możliwość planowania ciąży lub zapobiegania jej.

Jak przebiega cykl miesiączkowy

Każdy cykl miesiączkowy kobiety rozpoczyna się krwawieniem, które trwa od 3 do 5 dni, w zależności od organizmu. Mogą towarzyszyć mu inne objawy, w tym ból w podbrzuszu, bóle kręgosłupa, nudności, bóle głowy, rozdrażnienie czy ogólnie złe samopoczucie ale zwykle mijają wraz z kolejnymi dniami miesiączki. Po niej następuje faza dni niepłodnych, kiedy dojrzewa w jednym z jajników pęcherzyk. Około 14 dnia cyklu, gdy pęcherzyk pęka, uwalniana jest komórka jajowa, która jajowodem wędruje do macicy. Jeśli w tym czasie z połączy się z nią zdolny do zapłodnienia plemnik, powstaje zygota, dająca początek nowemu życiu. Jeśli tak się nie stanie, komórka obumiera i przekształca się w ciałko żółte, a błona śluzowa macicy złuszcza się, co kobieta obserwuje jako kolejną miesiączkę. Cykl zaczyna się od nowa. Długość cyklu u każdej kobiety jest różna, średnio powinna wynosić 28 dni ale zdarzają się cykle 25-dniowe oraz 40-dniowe.

Jak planować ciążę poprzez obserwację cyklu?

Wiele par bazuje na obserwacji cyklu, w tym dni płodnych i niepłodnych, w procesie planowania ciąży lub zapobiegania jej. Zwane jest to naturalną metoda antykoncepcyjną lub metodą kalendarzyka małżeńskiego. Polega ona na obserwowanie śluzu szyjkowego, czyli wyznaczania dni płodnych i niepłodnych, jak i mierzenia temperatury ciała. Dni niepłodne, występujące krótko po okresie, cechują się występowaniem przezroczystego śluzu, jest go niewiele. Gdy śluz się zagęszcza, zbliża się owulacja, temperatura ciała nieznacznie się podnosi. Gdy ilość śluzu jest wyjątkowo obfita a skok temperatury największy: ma miejsce jajeczkowanie. Po nim temperatura się obniża, śluz zmienia konsystencję, jest to odczuwalnie mniej. Zajście w ciąże jest najbardziej prawdopodobne w czasie dni płodnych, kiedy ma miejsce owulacja. Jest to czas około tygodnia, zwykle dni płodne zaczynają się kilka dni przed jajeczkowaniem, a kończą kilka dni po nim. Jeśli para nie planuje potomstwa, powinna w tym czasie powstrzymywać się od pełnych stosunków płciowych lub stosować dodatkowe zabezpieczenie. Jeśli jednak marzy im się powiększenie rodziny: współżycie w tym czasie jest jak najbardziej wskazane, ponieważ daje duże szanse na zapłodnienie.

Prawdy i mity związane z metodą kalendarzyka małżeńskiego

Istnieje wiele faktów i mitów, związanych z obserwowaniem dni płodnych i niepłodnych, czyli naturalną metodą antykoncepcyjną. Warto je przeanalizować, aby stosować metodę prawidłowo i mieć świadomość jej skuteczności w wielu sytuacjach.

Stwierdzenie nr 1: w czasie okresu oraz w dni niepłodne nie można zajść w ciążę.
To oczywiście FAŁSZ, ponieważ szansa na zapłodnienie istnieje praktycznie w każdym momencie cyklu, aczkolwiek w czasie krwawienia oraz dniach niepłodnych jest ona mniejsza niż w środku cyklu, kiedy mają miejsce dni płodne. Szansa na zapłodnienie w czasie okresu oraz dni niepłodnych wzrasta szczególnie u kobiet, które mają nieregularne oraz krótkie cykle. Moment owulacji może się wtedy przesunąć i wypaść nawet w trakcie okresu! Są to jednak sytuacje wyjątkowo rzadkie.

Stwierdzenie nr 2: owulacja wypada zawsze dokładnie w środku cyklu a dni płodne to ściśle określona ilość dni przed i po niej.
To kolejny FAŁSZ, ponieważ moment owulacji może nastąpić kilka dni przed lub po środkowym dniu cyklu. Zwykle kobieta czuje, kiedy ma miejsce jajeczkowanie: jest wtedy rozdrażniona, może odczuwać ból w podbrzuszu, czasami nawet pojawia się niewielkie krwawienie. Dni płodne to czas względnej płodności kobiety, związany z przeżywalnością w jej drogach rodnych zdolnych do zapłodnienia plemników. W sprzyjających warunkach, w tym w odpowiednim śluzie, mogą one przeżyć od 3 do nawet 5 dni, więc gdy pełny stosunek bez zabezpieczenia odbył się kilka dni przed owulacją, a kobieta miała już gęsty, płodny śluz, mogło dojść do zapłodnienia.

Stwierdzenie nr 3: jeśli na razie nie chcemy mieć dziecka, sama obserwacja cyklu może nie wystarczyć.
Tak, to PRAWDA. Naturalne planowanie rodziny jest przez wiele par traktowane jako metoda zapobiegania ciąży ale przy regularnym współżyciu bez jakichkolwiek zabezpieczeń może zdarzyć się tak, że źle obliczymy dni płodne i po pełnym stosunku dojdzie do zapłodnienia. W życiu kobiety dzieją się bowiem różne rzeczy, które mają istotny wpływ na jej cykl miesiączkowy. Moment owulacji może przesunąć się na skutek choroby, zmiany klimatu czy nawet przyjmowania niektórych leków. Jeśli więc nie planujemy mieć na razie dziecka, warto wziąć to pod uwagę i stosować dla pewności dodatkowe zabezpieczenie, na przykład w postaci prezerwatywy.