Klimakterium - objawy i dolegliwości przekwitania oraz jak je łagodzić?

Objawy klimakterium - przygnębienieChoć każda kobieta przechodzi klimakterium na swój indywidualny sposób, w zdecydowanej większości przypadków jest to trudny okres. Zmiany zachodzące wraz z okresem przekwitania w organizmie kobiet wiążą się jednak w większości przypadków z licznymi niedogodnościami oraz z kiepskim samopoczuciem. Jakie problemy są typowe dla okresu przekwitania? Czy dolegliwości związane z klimakterium można jakoś złagodzić?

Klimakterium, czyli…

Czym właściwie jest klimakterium? To nie choroba, lecz zjawisko związane z utratą naturalnej zdolności do posiadania potomstwa, z którym musi się zmierzyć każda kobieta. Zmiany hormonalne sprawiają, że kobieta przestaje miesiączkować - menopauza. Zazwyczaj zjawisko to zwykle przebiega pomiędzy 45 a 50 rokiem życia, choć zdarzają się liczne odstępstwa od tej normy. Z jakimi dolegliwościami muszą się zmierzyć panie w tym czasie?

Objawy i dolegliwości związane z okresem przekwitania

Okres przekwitania jest dla każdej kobiety czasem wyjątkowym. Dla jednych to przełom w życiu, dla innych - oznaka starości. Są i takie kobiety, które psychicznie radzą sobie z klimakterium bardzo dobrze, jednak mają problemy z fizycznymi dolegliwościami. Tych w okresie przekwitania i zachodzących w organizmie zmian hormonalnych nie brakuje. Uderzenia gorąca, zmiany nastroju oraz bóle głowy są problemami, które pojawiają się najczęściej. Częste są również problemy z nadciśnieniem oraz z kołataniem serca. Zmniejszona produkcja estrogenów sprawia, że zwiększa się jednocześnie podatność kobiet na wiele chorób, przy czym największym zagrożeniem okazuje się w takim przypadku osteoporoza.

Jak łagodzić dolegliwości związane z klimakterium?

Kiepski nastrój oraz problemy z ogólnym stanem zdrowia sprawiają, że wiele kobiet w okresie klimakterium zaczyna szukać skutecznych sposobów na złagodzenie dolegliwości. Pomóc może im zarówno hormonalna terapia zastępcza, jak i medycyna niekonwencjonalna. Leczenie ziołami, akupunktura oraz aromaterapia to metody, które pomagają w walce z licznymi dolegliwościami w okresie przekwitania wielu kobietom. Umiejętne korzystanie z ich pomocy może pomóc wielu kobietom, szczególnie w chwili, gdy wybór takiej terapii dodatkowej wybiorą po konsultacji z lekarzem.

Okres przekwitania to czas trudny dla większości kobiet. Pamiętajmy, że nie możemy się poddawać ani ulegać depresyjnym nastrojom. Po menopauzie nadal możemy być kobiece i atrakcyjne, a jeśli odpowiednio o siebie zadbamy, możemy cieszyć się zdrowiem i doskonałą formą jeszcze przez wiele lat.