Menopauza, klimakterium - czym są? Objawy, zmiany hormonalne

MenopauzaZ tym problemem muszą sobie radzić dojrzałe panie, które wchodzą w okres przekwitania. Menopauza jest dla nich często przykrym i uciążliwym zjawiskiem, z którego przykrymi objawami starają się walczyć za pomocą wszystkich dostępnych środków. Co warto wiedzieć na temat tego typowo kobiecego problemu, jakim jest menopauza?

Menopauza a klimakterium

Na początek trochę teorii. Zgodnie z najprostszą definicją menopauza to ostatnia miesiączka, po której całkowicie zanika krwawienie miesiączkowe. Tym mianem określa się również czas, w którym zachodzą zmiany hormonalne wiążące się ze sposobem funkcjonowania jajników oraz samym przekwitaniem. Można tu zatem mówić nie tylko o ostatnim krwawieniu miesięcznym, ale również o premenopauzie oraz post menopauzie. Najtrudniejszym ze wszystkich wydaje się jednak okres okołomenopauzalny, znany również jako klimakterium. Obejmuje on zarówno te zmiany, które pojawiają się wraz z ostatnimi miesiączkami, jak i okres kilku pierwszych lat po menopauzie.

Menopauza może pojawić się w różnym wieku, jednak jej wystąpienie przed 40. rokiem życia (tzw. menopauza przedwczesna) jest zazwyczaj skutkiem poważniejszych zaburzeń związanych w pracą jajników. Zazwyczaj ostatnia miesiączka pojawia się w okolicach 50. roku życia, choć tak naprawdę wiele zależy tu od indywidualnych cech każdej kobiety.

Menopauza a zmiany hormonalne

Na kilka lat przed wystąpieniem ostatniej miesiączki, w organizmie kobiety zaczynają zachodzić poważne zmiany hormonalne. Są one związane z pracą przysadki oraz jajników. Przysadka zaczyna produkować większe ilości hormonów FSH i LH, które stymulują owulację i pobudzają rozwój pęcherzyków jajnikowych. Z jajnikami więżą się natomiast estrogeny oraz progestageny, których ilość w organizmie zaczyna konsekwentnie spadać. Jest to odczuwalne przez kobiety, gdyż te dwa hormony są odpowiedzialne za regulację cyklu płciowego oraz za same zachowania seksualne kobiet.