Torbiel jajnika - objawy, diagnoza, leczenie

Torbiel jajnikaBóle, problemy z miesiączkowaniem oraz znaczne pogorszenie się ogólnego stanu zdrowia - oto dolegliwości, które często wiążą się z groźnymi chorobami jajników. Co każda z nas powinna wiedzieć na temat tak częstej i powszechnej przypadłości, jaką jest torbiel jajnika?

Jak w porę rozpoznać problem? Objawy torbieli na jajniku

Im wcześniej postawiona zostanie odpowiednia diagnoza, tym lepiej dla nas. Zdarza się, że torbiel nie wywołuje uciążliwych objawów, bywa jednak i tak, że dolegliwości związane z jej obecnością poważnie utrudniają pacjentkom życie. Jakie objawy są w przypadku torbieli jajnika najbardziej charakterystyczne? Wzdęcia, nieregularne miesiączki lub zbyt obfite krwawienia menstruacyjne - oto najbardziej charakterystyczne symptomy tej choroby. W wielu przypadkach o problemach z torbielami na jajnikach świadczyć mogą też zmiany zachodzące w wyglądzie, a przede wszystkim pojawienie się męskich cech, jak np. nadmierne owłosienie na twarzy. W jaki sposób można z nimi walczyć?

Jak łagodzić problemy związane z torbielami?

Dla kobiet dotkniętych torbielami jajników, głównym problemem okazuje się ból. Jeśli jest on bardzo silny, nie można go ignorować, a szybka wizyta u lekarza jest najlepszym rozwiązaniem. Dlaczego? Silny ból w rejonie miednicy może świadczyć o tym, że doszło do pęknięcia torbieli. Jeśli ból jest dość łagodny, można go zwalczać za pomocą tradycyjnych środków przeciwbólowych. Bardziej skomplikowanego leczenia wymaga już zespół policystycznych jajników, z którym to wiążą się takie problemy, jak zaburzenia miesiączkowania oraz pojawienie się cech męskich, w postaci m. in. nadmiernego owłosienia.

Torbiel na jajniku kontra współczesna medycyna

Leczenie torbieli jajnika może przybierać różne formy, a o tym, jaka metoda walki z tym problemem zostanie w danym przypadku podjęta, decyduje lekarz na podstawie wyników badań. Jeśli torbiel nie są zbyt duża, nie sprawia większych problemów, a pacjentką jest kobieta tuż przed klimakterium, leczenie w zasadzie nie jest wymagane. Inaczej wygląda jednak sytuacja w chwili, gdy torbiel staje się przyczyną bólu lub gdy ich ofiarą pada młoda, starająca się o dziecko kobieta. Jakie badania mogą pomóc w wyborze terapii? Podstawa to USG oraz rezonans magnetyczny. Te badania pozwalają na ustalenie rozmiarów torbieli oraz na kontrolowanie jej wielkości. Wyniki tych badań pomagają też lekarzowi zadecydować o terapii. Często w leczeniu torbieli jajników wykorzystuje się środki hormonalne, a przede wszystkim tabletki antykoncepcyjne. Nieco inna terapia wybierana jest w przypadku tych kobiet, które chciałyby zajść w ciążę. Dla nich rozwiązaniem najlepszym okazać się mogą leki stymulujące jajeczkowanie i pomagające w walce z bezpłodnością. Są jednak i takie przypadki, w których leczenie farmakologiczne jest rozwiązaniem niewystarczającym. Kiedy niezbędna staje się operacja? Gdy torbiel jest zbyt duża oraz wtedy, gdy dochodzi do jej pęknięcia. Na szczęście dziś operacje tego typu przeprowadza się metodą laparoskopową, dzięki czemu pacjentka nie musi walczyć z bólem i szybciej wraca do zdrowia.

Torbiele jajników są przypadłością bardzo częstą, której nie można lekceważyć. Torbiele, nawet te niewielkie, powinny być stale obserwowane przez lekarza, a te większe - odpowiednio leczone. Dzięki temu pacjentki mogą cieszyć się lepszą formą, a jednocześnie uniknąć wielu zagrożeń związanych z pęknięciem torbieli lub problemami związanymi z płodnością.