Wczesne objawy ciąży. Czy jestem w ciąży? Test ciążowy

Objawy ciążyWczesne objawy ciąży. Czy jestem w ciąży? Test ciążowy

Brak miesiączki, złe samopoczucie, mdłości, a czasem zwykłe podejrzenie, że doszło do zapłodnienia jest sygnałem dla kobiety, iż może być w ciąży. Fakt ten dobrze jest sprawdzić jak najszybciej, gdyż zarówno oczekiwana jak i niechciana ciąża wymaga opieki medycznej, zmiany dotychczasowego trybu życia, przyjmowania witamin zapewniających płodowi prawidłowy rozwój.

Najprostszym i najbardziej popularnym sposobem na stwierdzenie ciąży jest wykonanie testu ciążowego stosowanego w warunkach domowych, który można nabyć w większości aptek.  Test ciążowy, choć można wykonać w bardzo wczesnej ciąży, a jego wynik jest zgodny z prawdą w 97 % przypadków, najbardziej wiarygodny staje się po wykryciu odpowiedniego poziomu hormonu hCG czyli popularnej gonadotropiny kosmówki, która pojawia się w moczu i we krwi kobiety wraz z dojściem do zapłodnienia, a jego stężenie podwaja się co drugi dzień przez pierwsze 3 miesiące, substancja ta umożliwia rozwój zarodka.

Pierwsze dni ciąży

W pierwszych dniach ciąży po uwolnieniu komórki jajowej w jajniku tworzy się ciałko żółte ciążowe. Organizm zaczyna produkować progesteron hormon, przygotowujący błonę śluzową macicy w której zostanie umiejscowione zapłodnione jajeczko tak, by umożliwić jego dalszy rozwój.  Średnio w dwunastym tygodniu funkcja ta zostaje przejęta przez łożysko, które do końca ciąży dostarcza dziecku tlen, wartości odżywcze i przeciwciała. Trofoblast, czyli warstwa komórek błony płodowej zarodka, z której tworzy się łożysko wytwarza beta-hCG, pobudzający ciałko żółte do produkcji wspomnianego progesteronu, ten sam hormon, który wykrywany jest przez testy ciążowe pokazując wynik pozytywny. Podobnie jak poziom progestronu tak i poziom hCG rośnie wraz z rozwojem płodu. Baczna obserwacja  laboratoryjna tego hormonu pozwala na określenie prawdopodobieństwa poronienia, wykrycie wad płodu w teście potrójnym z alfafetoproteiną i estriolem oraz wieku płodu. Jednak stężenie tego hormonu musi być odpowiednio wysokie by test wykazał ciążę.

Test ciążowy

Najbardziej wiarygodny wynik testu ciążowego zostanie zatem otrzymany nie wcześniej niż pomiędzy 9 - 10 dniem od zapłodnienia. Jeśli próba ciążowa zostanie wykonana przedwcześnie wynik będzie negatywny, bądź druga kreska wskazująca na obecność zarodka będzie na tyle słaba, iż wynik zostanie odczytany błędnie, wówczas najlepiej jest powtórzyć test ciążowy, po upływie kilku kolejnych dni.

Oczywiście na uzyskanie wiarygodnego wyniku ma wpływ więcej czynników do których należą:

  • stosowanie się do instrukcji dołączonej do testu, dokładnego czasu odczytu tym bardziej, iż niektóre testy z wynikiem negatywnym po upływie wskazanego czasu odczytu wyniku przez producenta,  na skutek rożnych czynników zewnętrznych pokazują wynik pozytywnych
  • zawsze należy sprawdzić datę ważności kupowanego testu
  • wykonywać test z porannego moczu
  • przyjęcie zbyt dużej ilości płynów tuż przed wykonaniem testu może doprowadzić do rozcieńczenia moczu, a tym samym zmniejszenia stężenie substancji, którą wykrywają testy ciążowe.
  • przyjmowanie niektórych leków antyhistaminowych  i diuretyków, bardzo rzadko przyjmowanie leków przeciwpadaczkowych, uspokajających i nasennych,  także obecność białka w moczu.

Po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu ciążowego każdorazowo wskazana jest wizyta u lekarza ginekologa, który wykona badanie USG sprawdzające prawidłowy rozwój płodu, oraz zaleci wykonie badania krwi i moczu, a także przyjmowanie witamin dla kobiet w ciąży, które pozwalają na prawidłowy rozwój dziecka i jak najmniejszy ubytek witamin i minerałów z ciała matki na rzecz dziecka.